Opublikowano: 2023-02-03

Leszek Długosz - krakowski poeta, pieśniarz w Muzeum

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, odwiedził Leszek Długosz - pieśniarz, poeta, literat, aktor. Wraz z żoną Barbarą i przyjaciółmi z Krakowa, trafił do tego miejsca na zaproszenie metropolity częstochowskiego, abp Wacława Depo.
Częstochowa była jednym z miejsc, gdzie państwo Długoszowie świętowali swój jubileusz małżeństwa. Modlitwa na Jasnej Górze, wizyta u metropolity częstochowskiego i poznanie zbiorów muzealnych złożyły się na czas świętowania.
„Trudno lepiej, piękniej i szlachetniej spędzać swój jubileusz małżeństwa" – mówił kompozytor. Spotkanie w Muzeum przywołało wspomnienia związane z osobą Karola Wojtyły. - Niezwykłe miejsce, tym bardziej, że Jan Paweł, był naszym sąsiadem, często spotkaliśmy go w Krakowie. To niezwykłe, że człowiek, którego widywaliśmy, jest dziś tak znany i bardzo wpisany w dzieje ludzkości - podkreślali goście z Krakowa.
„Jesteśmy uradowani widząc takie zbiory, taki sposób ekspozycji i taką pasję właściciela muzeum Krzysztofa Witkowskiego. Każda obecność z papieżem, również poprzez takie pamiątki, jest dziś dla nas jakimś wielkim przeżyciem - podkreślał Leszek Długosz.
Artysta, od 1965 r. przez wiele lat był związany z kabaretem literackim "Piwnicą pod Baranami", gdzie uchodził za jednego z najwybitniejszych artystów w zespole. Z własnymi recitalami występował w wielu miastach Polski, a także za granicą. W 2021 roku, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W tym samym roku otrzymał Order Orła Białego.
Arcybiskup Wacław Depo, podczas wizyty w muzeum wspominał - Jeszcze jako młody ksiądz, poznawałem jego piosenki, oprócz talentu poetyckiego i muzycznego posiada w sobie wierność ideałom, ma ogromny wkład w polską muzykę i literaturę. Cieszę się, że byłem świadkiem, kiedy Leszek Długosz, otrzymywał Order Orła Białego. Bo to jest pewien symbol wierności, a wierność, to jest miłość względem osób, ojczyzny i Kościoła - podkreślił abp Wacław Depo.

Odsłuchaj:

ap/MMJP2