W lutym 2017 r. w Radio Jasna Góra rozpoczał się cykl audycji "Kwadrans z Muzeum". Tematyką są wydarzenia z życia Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Poniżej znajdują się odnośniki do archiwum audycji:

 


Audycja 50

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 29 stycznia 2018 r.

 • Publiczność zgromadzoną 19 stycznia w auli koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zabrała w sentymentalną podróż Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To zespół rozsmakowany w melodiach przedwojennych polskich rewii i kabaretu.
 • Muzeum przygotowuje się do otwarcia wystawy "Orzeł Biały w drodze ku Niepodległej" pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z tej okazji 15 stycznia odbyła się konferencja prasowa. O genezie wystawy i znaczeniu Orła Białego dla historii wojskowości i odzyskania niepodległości mówili: Krzysztof Witkowski - dyrektor muzeum, Ireneusz Banaszkiewicz - autor i właściciel kolekcji, Andrzej Paszta - Prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Częstochowie oraz major Paweł Kowalczyk z WKU.

 


Audycja 49

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 22 stycznia 2018 r.

 • Dyrektor Krzysztof Witkowski, ukazuje niektóre eksponaty podczas zwiedzania muzeum przez Joannę Jeżewską i Renatę Zarębską. Aktorki filmowe i teatralne z Warszawy, podczas audycji dzielą się swoimi odczuciami związanymi z poznaniem tego miejsca.
 • 71. spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” miało miejsce 18 stycznia. Gośćmi spotkania byli prokuratorzy z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach: Ewa Koj - Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Michał Skwara - prowadzący śledztwo w sprawie zamachu na Papieża. Oboje prelegenci, omówili szczegółowo podjęte 3.04 2006 roku przez pion śledczy IPN w Katowicach śledztwo w sprawie zamachu na Jana Pawła II. Trwało ono osiem lat, po czym w roku 2014 zostało umorzone.

 


Audycja 48

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 15 stycznia 2018 r.

 • Dyrektor Krzysztof Witkowski, opowiada o medalach i pamiątkach, które do muzeum dotarły od państwa Wandy i Andrzeja Półtawskich. To w sumie dwadzieścia cztery przedmioty, które wcześniej znajdowały się w rękach papieża Polaka.
 • Profesor Wanda Półtawska w muzeum gościła trzykrotnie. Prezentujemy fragmenty ze spotkania, w którym profesor odnosiła się między innymi do niemieckiego obozu koncentracyjnegow Ravensbrück.

 


Audycja 47

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 8 stycznia 2018 r.

 • Dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski, opowiada o medalach nawiązujących do Bożego Narodzenia.
 • W ramach cyklicznego spotkania „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” swoim świadectwem o spotkaniach z Papieżem, dzieli się biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

 


Audycja 46

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 18 grudnia 2017 r.

 • Dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski, opowiada o najstarszych medalach znajdujących się w muzeum. Jeden z pierwszych medali związany z Janem Pawłem II, to medal kardynalski Karola Wojtyły z 1971 roku.
 • „Luter i rewolucja protestancka”- to najnowszy film Grzegorza Brauna, który był prezentowany w auli muzealnej. W audycji usłyszymy fragmenty dokumentu i rozmowę z reżyserem.

 


Audycja 45

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 11 grudnia 2017 r.

 • Dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski, opowiada o medalach, które są prezentowane na wystawie Życie zadane. Medalierskie Rozmowy z Janem Pawłem II".
 • Na wystawie można oglądać prace pięćdziesięciu artystów z całej Polski. Jedną z autorek prac jest Małgorzata Zabierowska – Piech. Pomysłodawcą wystawy jest Bernard Marek Adamowicz.
 • Dziennikarze z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich spotkali się na dorocznej modlitwie w Jasnogórskim Sanktuarium. W ramach pielgrzymki ludzie mediów przybyli też do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Audycja 44

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 4 grudnia 2017 r.

 • Dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski, opowiada o medalach z wizerunkiem Maryi z różnych części świata. Poznajemy też medal w kształcie stóp pielgrzymów.
 • W muzeum odbyła się akacja dobroczynna zorganizowano przez Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej. Akcja na rzecz stypendystów niepełnosprawnych, tym razem wspomogła Marka Chybińskiego - mistrza Polski w tenisie stołowym.

Audycja 43

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 27 listopada 2017 r.

 • Gościem 69. spotkania z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości" był Paweł Woldan – scenarzysta i reżyser filmowy. Jest autorem ponad 80 filmów dokumentalnych. Prezentujemy fragmenty ze spotkania i rozmowę z reżyserem.
 • Spotkanie ubogaciła swym repertuarem muzycznym, rodzina z Mazur. Zaprezentowali Maryjny program. O wizycie w muzeum opowiada Krzysztof Marcinowski.

Audycja 42

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 20 listopada 2017 r.

 • Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przybliża niektóre medale, autorstwa prof. Józefa Stasińskiego.
 • Relacja i rozmowy z promocji książki: „Arkadiusz Gołaś. Przerwana podróż”. Autor książki – Piotr Bąk, a także fani siatkówki wspominają siatkarza podczas spotkania w muzeum, które miało miejsce 17 listopada br.

Audycja 41

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 13 listopada 2017 r.

 • W częstochowskie obchody odzyskania Niepodległości (11 listopada) wpisał się wernisaż wystawy: "Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II". Na otwarciu wystawy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II obecny był arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wydarzenie objął swoim patronatem.
 • O tym wydarzeniu i wystawie mówi: Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej Bernard Marek Adamowicz. Dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II Krzysztof Witkowski.
 • Podczas wernisażu miał miejsce program artystyczny o charakterze patriotycznym. Odbyło się też wspólne śpiewanie okolicznościowych pieśni. Wystawę „Życie zadane. Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II" można oglądać do 15 stycznia 2018 roku.

Audycja 40

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 6 listopada 2017 r.

 • Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy, gościła w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II i podzieliła się wrażeniami związanymi ze zbiorami muzealnymi. Nagranie odbyło się w ramach „Wieczoru węgierskiego”. Spotkanie zorganizował Dyrektor miejsca Krzysztof Witkowski wraz z Konsulatem Generalnym Węgier w Krakowie.
 • Wychowawcy i podopieczni z Towarzystwa św. Brata Alberta Chmielowskiego, ze schronisko dla bezdomnych mężczyzn z Zabrza, odwiedzili muzeum i przy okazji wystawę malarstwa, która wpisuje się w obchody Roku poświęconego świętemu Bratu Albertowi - Adamowi Chmielowskiemu.
 • Wystawa malarstwa została zorganizowana przez absolwentów i wykładowców Studium Sztuki Sakralnej Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, w muzeum można ją było ogladać do 9 listopada.

 


Audycja 39

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 30 października 2017 r.

Relacja z IV Międzynarodowego Zlotu Kolekcjonerów, który miał miejsce 21-22 października 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

 


Audycja 38

Audycja radiowa „Kwadrans z Muzeum” z 23 października 2017 r.

 • Relacja z 68. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem był inżynier Ryszard Dyja, należy do Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków w Katowicach. Jego ojciec był jeńcem Kozielska. On sam z mamą przetrwali Syberię. Przez wiele lat współpracował blisko z ks. prał. Zdzisławem Peszkowskim.
 • W części artystycznej wieczoru odbył się spektakl muzyczny "Chrzest 966. Źródło" w reżyserii Sebastiana Dylnickiego.

Audycja 37 <param name="src" valu

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET