Opublikowano: 2023-03-03

Kolekcja medali od Nuncjusza Apostolskiego

Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio kończąc swoją misję w naszym kraju, przekazał do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, kolekcję medali z wizerunkiem św. Jana Pawła II. Medale te zostały przygotowane na różne okoliczności podczas posługi dyplomatycznej w Tajlandii i Indiach. Abp Pennacchio, w liście skierowanym do dyrektora muzeum, Krzysztofa Witkowskiego napisał m.in. „Żywię nadzieję, że te numizmaty wpiszą się w ideę Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II i przyczynią się do propagowania zasług Papieża Polaka. Kończąc misję Nuncjusza Apostolskiego w Polsce pragnę wyrazić wdzięczność Panu Dyrektorowi oraz Współpracownikom za zrealizowane projekty. Życzę, by Muzeum rozwijało się i było miejscem krzewienia historycznego dziedzictwa pontyfikatu św. Jana Pawła II".

Wypowiedz dyrektora, Krzysztofa Witkowskiego:

Włoski arcybiskup Salvatore Pennacchio został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. Służbę w naszym kraju od początku powierzył Jasnogórskiej Maryi. Tu niejednokrotnie modlił się sam, ale też podczas ważnych jasnogórskich uroczystości. Na zakończenie swojej posługi modlił się przed Cudownym Obrazem, podczas Apelu Jasnogórskiego 25 lutego br.
Abp Salvatore Penacchio uważa się za duchowego syna św. Papieża Jana Pawła II, który udzielił mi sakry biskupiej w 1999 r. Na znak wdzięczności wobec niego wybrał na motto biskupie słowa „Nolite timere" (Nie bójcie się) słowa z papieskiego wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!"
Arcybiskup Pennacchio przeprowadza się do Rzymu, gdzie obejmie stanowisko rektora Papieskiej Akademii Dyplomatycznej. Nuncjusz apostolski pełni swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zbiorów muzealnych.

ap/MMJP2