19 sierpnia 2019 roku w Muzeum Monet i Medali w Częstochowie odbyło się 90. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Tym razem specjalnym gościem muzeum był polski franciszkanin o. Stanisław Narcyz Klimas, który od 1998 roku pełni funkcję Dyrektora Archiwum Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie.

 

 

Znaczną część swojej naukowej pracy poświęcił badaniom nad relikwiami Bożego Grobu, których efektem jest książka Autentyczność Bożego Grobu w Jerozolimie. Analiza na podstawie historiografii, archeologii i zabytków (I-X w.). W rozmowie odwoływał się do swoich wspomnień o postaci Jana Pawła II, zarówno tych młodzieńczych z Kalwarii Zebrzydowskiej, jak i późniejszych z Rzymu czy Ziemi Świętej.

 

 

Bardzo ciekawie mówił również o historii wzgórza Golgoty, Świętego Krzyża oraz o rozwoju kultu Bożego Grobu. Z niezwykłą erudycją przybliżał słuchaczom realia kultury Bliskiego Wschodu oraz skomplikowane kwestie wzajemnych relacji zarówno między wielkimi religiami, jak i między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Część spotkania miała charakter małych rekolekcji, które przybliżały uczestnikom spotkania aspekty teologiczne, bo jak podkreślał nasz gość, poznanie Ziemi Świętej to nie tylko poszerzanie wiedzy, ale przede wszystkim przeżycie religijne. Po tak wielu latach obecności w Jerozolimie ojciec Klimas przyznał, że najświętsze miejsce chrześcijaństwa wciąż budzi jego wzruszenie i zachwyt.

 

 

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET