Opublikowano: 2022-06-13

Jan Paweł II - okno nadziei

Spektakl „Jan Paweł II – okno nadziei” jest artystyczną opowieścią o życiu i dziedzictwie św. Papieża Polaka. Częstochowianie mieli możliwość zobaczyć go na scenie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Młodzi artyści, w przejmujący sposób, z wykorzystaniem poezji i muzyki, opowiedzieli, kim jest dla nich Karol Wojtyła i jak postrzegają jego rolę we współczesnym świecie. Twórcy widowiska to młodzi pasjonaci teatru z Nysy. „To naprawdę wspaniała młodzież! Trzy lata temu, kiedy przelewała się przez Polskę fala tzw. >>czarnych strajków<<, zapukali do naszego nyskiego Domu Kultury" - mówił w Muzeum Monet dyrektor placówki Marek Kędzierski, opiekun grupy - „Poinformowali mnie, wtedy, że mają pomysł spektaklu dla Jana Pawła II. Zdziwiłem się skąd taki pomysł u młodych oni odpowiedzieli, że chcą to zrobić w kontrze do tego, co się dzieje na ulicach".

Spektakl, który przyjął formę projektu literacko-muzycznego, powstawał na początku pod opieką śp. Janusza Toczka, Jego scenariusz stworzyła Agnieszka Jarząbek. Wykorzystano w nim także kompozycje Piotra Rubika do tekstów Jacka Cygana.

„Jak się słucha i ogląda tych młodych ludzi, to ma się pewność, że oni kochają to, co robią. Lubią ze sobą śpiewać, muzykować. Jan Paweł II zajmuje w ich serca szczególne miejsce. To są młodzi, którzy korzystają ze swojego talentu, a nie zakapują go" – podkreślił Marek Kędzierski.

Spektakl „Jan Paweł II - okno nadziei" pokazywany był już w wielu miejscach Polski. Został też zarejestrowany przez TVP3. Dla wszystkich, którzy znają genezę sztuki, jej tytułowe OKNO NADZIEI nabiera podwójnego znaczenia. Jedno - w kontekście Świętego Papieża, drugie - przyszłości Polski. Młodzi artyści z Nysy dają nadzieję, że Polska przyszłości wciąż będzie wierna nauczania Największego z Polaków.