Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie już po raz dziewiąty organizuje Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Prezentacja filmów odbywać się będzie w auli muzealnej 24-25 listopada br. Hasłem przewodnim tegorocznego Przeglądu są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8, 32).

 

Podobnie, jak w latach poprzednich, Przegląd objął swoim patronatem JE abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Gościem honorowym filmowego spotkania z dokumentem będzie prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Człowiek, który przywraca pamięci Polaków Żołnierzy Niezłomnych, skazanych przez kolaborujące z Sowietami, komunistyczne władze PRL, na śmierć i zapomnienie.

 

Specjalnymi Gośćmi IX Przeglądu będą zmartwychwstanki: s. Ruth Kawa i s. Edyta Pietrzak, które dopełnią opowieść reż. Rafała Brylla o Nazaretankach z Warszawy i ich posłudze w czasie II wojny światowej. W piątek, 24 listopada, zgodnie z tradycją lat poprzednich, o godz. 10.00 odbędzie się seans przeznaczony dla młodzieży szkolnej, która będzie mogła obejrzeć sfilmowaną sztukę reż. Jana Komasy pt. „Golgota Wrocławska". Współautor jej scenariusza prof. Krzysztof Szwagrzyk będzie gościem obu planowanych na ten dzień projekcji.

 

W piątkowy wieczór będzie miała miejsce premiera filmu:

  • Rafała Brylla: „Gdy kwitną kasztany. Nasz Nazaret" z udziałem wspomnianych wyżej Sióstr Nazaretanek. 
  • Drugim pokazanym tego wieczoru filmem będzie „Golgota Wrocławska". Po projekcji spotkanie z Gościem Honorowym – prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.

 

W sobotę 25 listopada odbędą się dwie projekcje.

  • Dokument Joanny Pieciukiewicz ze szczecińskiego oddziału IPN pt: "Grudzień Nasz i Wasz" oraz 
  • „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim" w reż. Piotra Zarębskiego, który podzieli się z widzami doświadczeniem spotkania z Bohaterem filmu. Niezłomnym Kapłanem i Żołnierzem. Tylko PRAWDA jest ciekawa!

 

Wszystkie pokazy odbywają się w auli Muzeum. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!


 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET