Film „Historia Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1939-45” powstał w oparciu o prezentację filmowych materiałów archiwalnych i fotograficznych. Ukazuje historię Kościoła Katolickiego w Polsce od 1939 do 1945 r. podczas okupacji niemieckiej, kiedy Kościół w Polsce był poddany, wraz z całym narodem, wyjątkowo okrutnym prześladowaniom.

Film przedstawia działania okupanta niemieckiego na terenach przyłączonych do III Rzeszy, w tzw. Kraju Warty, na Pomorzu i na Śląsku oraz w Generalnej Guberni. Ukazuje działania Stolicy Apostolskiej i Piusa XII wobec niemieckiego barbarzyństwa i pomoc Kościołowi w okupowanej Polsce. Poznamy także pracę duszpasterską biskupa Józefa Gawliny, kapelana Armii Polskiej na Zachodzie.

Film dokumentuje martyrologię duchowieństwa i skalę zniszczeń świątyń w Polsce oraz grabieży dzieł sztuki sakralnej należących do kultury polskiej, dokonanych przez niemieckiego okupanta.

 

"Historia Kościoła Katolickiego w Polsce w latach 1939-45”  cz. 1
Reżyseria: Paweł Woldan
Czas:  86 minut
Rok prod.:  2022


Produkcja:
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Monogram Studio Sp. z o. o.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET