18 stycznia 2020 miało miejsce kolejne, 96. juz spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Tym razem gościem Muzeum Monet i Medali był dr hab. Henryk Kuś, profesor KUL, filozof i fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wydawca Elementarza etycznego Karola Wojtyły.

Tekst ten ukazał się w latach 1957-58 i był wykładnią poglądów filozoficznych wielkiego Polaka. Prelekcja Pana Kusia w znakomity sposób przybliżyła spojrzenie przyszłego papieża na ludzką istotę. Pan profesor ukazywał jak Karol Wojtyła poszukiwał filozoficznej odpowiedzi na pytania kim jest człowiek i na czym polega jego godność, we wspomnianych rozważaniach pojawiają się też nawiązania do personalizmu tak mocno obecnego w nauczaniu Jana Pawła II.

Pan Kuś mówił o okolicznościach powstania rozprawy habilitacyjnej Karola Wojtyły i w jaki sposób ten zdolny naukowiec został profesorem uczelni, która jako jedyna wtedy była wolna od marksistowskiej indoktrynacji. W swojej wypowiedzi pan Kuś mocno podkreślał korelację miedzy poglądami Karola Wojtyły a jego zachowaniem, ponieważ o etyce nie tylko należy mówić, ale i nią żyć.

W części artystycznej wystąpiła Kinga Rataj z zespołem w znakomitym koncercie Meu Fado, podczas którego zaprezentowano wzruszające utwory ukazujące portugalską duszę. Bóg wie, Oczy dziewczyny, Biała róża, Moje fado a także hiszpański nieśmiertelny utwór La historia de un amor to melodyjne pieśni z pięknymi tekstami, które trafiły do serc słuchaczy.