Opublikowano: 2023-01-08

Film "Święty" o życiu mistyka o. Dolindo

Film „Święty" o życiu mistyka z Neapolu, ojcu Dolindo Ruotolo, autora modlitwy „Jezu, Ty się tym zajmij" został zaprezentowany 7 stycznia br. w auli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. To pierwsza taka publiczna projekcja filmu: „Święty", która została zorganizowana z udziałem publiczności. Dwa miesiące temu miała miejsce premiera filmu, ale tylko w internecie. Widzowie, którzy tak licznie przybyli do Muzeum, mieli okazję po projekcji spotkać się z jednym z twórców dokumentu, Maciejem Bodasińskim. Dokument powstawał przez cztery lata. Autorami scenariusza są Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz. Obserwując fenomen związany z postacią ks. Dolindo, niezwykłego kapłana, do którego grobu pielgrzymuje każdego miesiąca coraz więcej Polaków – mówił współtwórca dokumentu Maciej Bodasiński, chcieliśmy zrobić film o tym mistyku. To dokument opowiadający także o ludziach, którzy za przyczyną ojca Dolindo odzyskują zdrowie, doświadczają nawróceń, czerpią siłę do przeżywania życiowych trudności. Jak podkreślał reżyser filmu - w przekonaniu wielu osób ojciec Dolindo jest świętym. Stąd taki tytuł filmu mimo, że nie jest świętym uznanym jeszcze przez Kościół katolicki. Od początku istnienia muzeum spełnia rolę nie tylko informacyjną, ale również formacyjną. Poprzez projekcje filmowe i wernisaże, spotkania, chce przypominać o rzeczach najważniejszych stąd m.in. pomysł na zorganizowanie projekcji filmu o ks. Dolindo Ruotolo.

Odsłuchaj:

ap/ MMJP2