Opublikowano: 2020-08-18

„Ekologia konserwatywna, chrześcijaństwo a ekologia”

Drugie spotkanie w ramach cyklu „Ekologia konserwatywna, chrześcijaństwo a ekologia” odbyło się 13 sierpnia br. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Tym razem tematem spotkania były prawa zwierząt w perspektywie doktryny ekologicznej Kościoła katolickiego. Z prelekcjami wystąpili: prof. dr hab. Zbigniew Mirek, prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, jezuita o. Tomasz Nogaj.

_Staramy się poznać obiektywną prawdę o dobru i złu, w tym przypadku w relacjach człowiek - zwierzę. W oparciu o prawdę Bożą zaznaczył prof. Zbigniew Mirek. I dodał: _Wszystko, co robimy, ma wpływ, jak przypominał Jan Paweł II, czy teraz papież Franciszek w encyklice Laudato si'. My wiemy, że Bóg stworzył świat z natury ekologiczny, że wszystko ze wszystkim jest powiązane. Ale trzeba o tym przypominać. Wszystko, co ja czynię w relacji ze stworzeniem, automatycznie dotyka mojej relacji z drugim człowiekiem i relacji z Bogiem, ponieważ ilekroć naruszam coś względem stworzenia, naruszam coś w głębokiej relacji z Nim.

Profesor Mirek przypomniał, że Jan Paweł II to był człowiek, w którym w sposób harmonijny łączyła się natura, kultura i sacrum. W nim w harmonijny sposób odczytywane były te trzy najważniejsze księgi pisane przez Ducha świetego: księga natury, pisma i księga ludzkiego sumienia, które tak bardzo papież stawiał w centrum, jako miejsce sakralne spotkania człowieka z Bogiem.

Święty Jan Paweł II postrzegał jak mało kto, w sposób głęboki kwestie ekologii, uwzględniał ją nie tylko w relacji człowieka z naturą, ale jako bytu duchowego i w tej relacji widział klucz. Jego Ecologia Humana, jest kluczem do właściwego rozumienia ekologii. Wbrew pozorom i tytułom, każdy kto pochyla się nad nieprawdopodobnym dorobkiem papieża Polaka, m.in. 14 encyklikami, to widzi, że niemal każdy z tych dokumentów, encyklik jest tak naprawdę głęboko ekologiczny. One mówią o relacjach, a ekologia zajmuje się relacjami, różnymi wymiarami – podkreślił prof. Mirek.

Organizatorami debaty ekologicznej byli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, firma President Electronics Poland, Polski Klub Ekologiczny Małopolska Rada Naukowa.

Dr Zygmunt Fura, od 40 lat zaangażowany w ruch ekologiczny, zaznaczył, iż tradycją spotkań organizowanych przez Radę Naukową Polskiego Klubu Ekologicznego Małopolska, jest to, że zostaje poszerzona grupa sympatyków do Rady Naukowej. Stąd podczas spotkania w Muzeum wiceprzewodniczący PKE prof. Mirek wręczył akt nominacyjny do Rady Naukowej. Otrzymali go: Izabela Urbaniak – Masztalerz, doktor nauk prawnych, oraz prezes inż. Krzysztof Witkowski. _Jesteśmy pod wrażeniem, tego, co tu w muzeum zostało dokonane i myślę, że ta służba w duchu Jana Pawła II także w Polskim Klubie Ekologicznym będzie owocowała - zaznaczył profesor podczas wręczenia nominacji dyrektorowi muzeum.

_ Dziś do małopolskiego klubu należy 70 osób, to głównie eksperci w dziedzinie ekologii, ludzi z pasją, w klubie wypracowujemy trafne stanowiska i jesteśmy bliżej prawdy i tą prawdą chcemy się dzielić - zaznaczył dr Zygmunt Fura.

W debacie uczestniczyły osoby związane ze środowiskiem ekologicznym, m.in. leśnicy na czele z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych z Krakowa i Katowic. Obecny był o. Stanisław Jaromi, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, twórca Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Kolejne spotkanie ekologiczne odbędzie się w październiku.                              

MMJPII/ ap

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET