Dziś kilka zdań o eksponacie, który przebył długi szlak: Agnone – Watykan – Filadelfia – Rzym – Częstochowa. O czym mowa?

 

 

Tak, z pozoru zwykły, niepozorny przedmiot – dzwonek, jakich zapewne wiele, a jednak…

Przekazał nam go do Muzeum zawsze serdeczny Pan Włodzimierz Rędzioch, nasz gość spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Dzwonek należał do kard. Jana Józefa Króla – znanego amerykańskiego duchownego polskiego pochodzenia, któremu służył do ostatnich chwil życia, gdy nie mógł już się poruszać i leżąc w łóżku na 2. piętrze dawał znać siostrom zakonnym, że czegoś potrzebuje. Dźwięk dzwonka słyszany był na poziomie zero, gdzie siostry miały kuchnię.

 

 

Fot. kard. Jan Józef Król

 

Po śmierci kard. J. Króla, 3 marca 1996r., siostry zakonne ofiarowały dzwonek p. W. Rędziochowi, a ten uznał, że najlepszym miejscem, gdzie powinien się znaleźć, jest nasze Muzeum.

Może zrodzić się pytanie: dlaczego ów przedmiot jest wyjątkowy? Odpowiedź wiąże się z historią sięgającą wielu wieków wstecz, ale także z Osobą naszego Patrona – św. Jana Pawła II. Jednak po kolei.

Prezentowany dzwonek pochodzi z papieskiej odlewni dzwonów w Angone. Jest to najstarsza we Włoszech odlewnia, należąca do rodziny Marinelli, z tradycjami odlewnictwa sięgającymi 10 wieków. Szacuje się, że została założona nie później niż w 1339r. Na miejscu mieści się również muzeum dzwonów, w którym można zobaczyć m.in. niezwykle cenny dzwon z roku 1000.

W 1924 r. papież Pius XI nadał rodzinie Marinelli przywilej umieszczania na wytwarzanych dzwonach papieskiego herbu, co stanowi dowód uznania dla działalności firmy i prestiżowe wyróżnienie tej wielopokoleniowej rodziny.

Papież Jan Paweł II również zawitał do Angone i złożył wizytę w Zakładach Odlewniczych „Marinelli”. Było to 19 marca 1995r. i związane było z tradycyjną wizytą duszpasterską w dniu św. Józefa, patrona ludzi pracy. W Angone Papież spotkał się z ok. 30 tys. przedstawicieli świata pracy, głównie rzemieślnikami. Data papieskiej wizyty duszpasterskiej uwidoczniona jest na dzwonku.

Składając wizytę w fabryce rodziny Marinelli, Ojciec Święty pobłogosławił dzwon przeznaczony dla ONZ z okazji 50. rocznicy powstania tej organizacji.

 

Fot. Papież Jan Paweł II podczas wizysty w Zakładach Odlewniczych „Marinelli”
19 marca 1995r.

 

Poniżej prezentujemy kilka ujęć pamiątkowego dzwonka ze zbiorów Muzeum.

 

      

 

     

 

 

 

Warto pamiętać, że w okresie wielkanocnym, w Wielki Piątek i Wielką Sobotę wszystkie dzwony milkną, a ich milczenie jest związane z ukrzyżowaniem Chrystusa. Jednakże już w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego dzwony ponownie rozbrzmiewają na Jego cześć. Alleluja!

 

Poprzedni odcinek "wirtualnego spaceru" do obejrzenia: tutaj

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET