W tym odcinku cyklu zapraszamy do symbolicznego przejścia przez „Drzwi Święte” (in. „Święte Wrota”, Święta Brama”, łac. Porta Sancta). Są to specjalne drzwi otwierane z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w jednej z pięciu bazylik większych w Rzymie. Po raz pierwszy Drzwi Święte otwarto w najstarszej bazylice większej Najświętszego Zbawiciela na Lateranie w roku 1423, choć Pierwszy Rok Jubileuszowy obchodzono jeszcze w 1300 r.

W okresie pomiędzy jubileuszami bramy pozostają zamknięte. W Bazylice św. Piotra od wnętrza bazyliki bramę zasłania mur, budowany po zakończeniu poprzedniego, a burzony przed otwarciem następnego roku świętego.

Drzwi Święte symbolizują Chrystusa, gdyż „jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony, wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę" (J 10,9). Reprezentują także serce człowieka wierzącego, które musi być otwarte na Chrystusa. Tradycja otwierania Drzwi Świętych na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego sięga roku 1499, kiedy to po raz pierwszy uczynił tak na Boże Narodzenie papież Aleksander VI.

Są jednak wyjątki. Takim wyjątkiem było ponadplanowe otwarcie w  Roku Świętym 1983, ogłoszonym przez Jana Pawła II 6 stycznia 1983 roku. Był on obchodzony z okazji Jubileuszu Odkupienia od 25 marca 1983r. do 22 kwietnia 1984r. Stosowne medale pamiątkowe zajmują kilka miejsc w naszej ekspozycji.

Chcemy jednak pokazać Państwu zupełnie inny przedmiot – cegłę z Drzwi Świętych, wmurowaną w roku 1975 przez papieża Pawła VI. Warto zapoznać się z ceremonią oraz historią otwierania i zamurowywania Drzwi Świętych na przestrzeni wieków, z symboliką uderzeń srebrnym młotkiem w mur i znaczeniem przejścia przez Drzwi Święte dla chrześcijan.

Fot. Cegła z Drzwi Świętych, wmurowana w roku 1975 przez papieża Pawła VI,
znajdująca się w zbiorach Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Poprzedni odcinek "wirtualnego spaceru" do obejrzenia: tutaj