Informacja niniejsza ukazuje się 16 lutego, tj. w 7. rocznicę śmierci ks. inf. Józefa Wójcika. Kapłan ten ma swoje stałe miejsce w naszym muzeum. Posiadamy jego czarny, używany biret umieszczony wśród innych nakryć głów – papieży, kardynałów, arcybiskupów.

Czym zasłynął ks.inf. J. Wójcik? Otóż, „wykradł” w 1972 roku, z Jasnej Góry, kopię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski, który był „uwięziony” od roku 1966. Dzięki temu czynowi obraz wrócił na szlak nawiedzenia ludu Bożego i rozpoczął ponowną peregrynację od Diecezji radomskiej.

Dziś, w czasach swobód i wolności, można zadać pytanie: jak to możliwe, aby obraz był uwięziony 6 lat? Cóż, to jeden ze znaków minionego okresu w dziejach Polski. Samochód, wiozący kopię cudownego obrazu z Warszawy do Katowic, zatrzymała pod Częstochową służba bezpieczeństwa PRL. Ówczesne władze dokładały wszelkich starań, aby przy obrazie nie gromadziły się tłumy wiernych, a szczególnie na głęboko wierzącym Śląsku, dokąd zmierzał obraz. W następstwie tego specyficznego „aresztowania” przez sześć lat po naszym kraju wystawiano tylko pustą ramę i kwiaty – niemy krzyk wolności.

Ponadto warto podkreślić, że ks. inf. Józef Wójcik pełnił rolę kapelana polskiej reprezentacji podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach, w roku 2004.

Prosimy o westchnienie do Boga za spokój duszy księdza Józefa.

Biret ks. inf. Józefa Wójcika

Spotkanie ks. inf. Józefa Wójcika z papieżem Janem Pawłem II
podczas audiencji w Rzymie, w Auli Pawła VI
    ks. inf. Józef Wójcik