W tej odsłonie ciekawostek naszego Muzeum mowa będzie o jednym z najbardziej znanych wizerunków Chrystusa Zmartwychwstałego – o Obrazie Jezusa Miłosiernego.

Obraz Jezusa Miłosiernego, udzielającego ludzkości łask wysłużonych podczas męki na krzyżu, znany jest także pod nazwami: Jezu Ufam Tobie czy Obraz Miłosierdzia Bożego. Warto wiedzieć, że najbardziej rozpowszechniona wersja jest drugą artystyczną wizją Jezusa Chrystusa.

Pierwszy obraz, przedstawiający Jezusa Miłosiernego, został namalowany w 1934r. przez Eugeniusza Kazimirowskiego na zamówienie ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny Kowalskiej, ściśle według wskazówek tej katolickiej mistyczki, stygmatyczki i wizjonerki. Obecnie obraz autorstwa E. Kazimirowskiego znajduje się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (dawnym kościele Świętej Trójcy) w Wilnie.

 

Fot. E. Kazimirowski - Obraz Jezusa Miłosiernego (1934)


Jednakże najbardziej znana wersja została wykonana w 1944 przez Adolfa Hyłę dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. I mimo, iż A. Hyła dysponował reprodukcją dzieła E. Kazimirowskiego i opisem z „Dzienniczka” siostry Faustyny Kowalskiej, artysta namalował własną wersję wizerunku Chrystusa. Kopie właśnie tej wizualizacji, opatrzone słowami „Jezu ufam Tobie”, tłumaczonymi na różne języki, są rozpowszechnione na całym świecie.

 

Fot. A.Hyła - Jezu Ufam Tobie (1944)

 

Fot. Obraz Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie
(fotopolska.eu)


Wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego znalazł się w Wielkiej Biblii Jubileuszowej jako jej przednia okładka, ubrany w srebrne suknie. Księgę tę wydała Mennica Papieska w 2016r. w ilości 2016 egz. ręcznie numerowanych.

 

      

Fot. Okładka i strona tytułowa Wielkiej Biblii Jubileuszowej


Dyrektor Muzeum, Krzysztof Witkowski zakupił dla Muzeum dwa egzemplarze - z nr.1 i nr.2 . Egzemplarz z nr. 1 zawiózł do Rzymu, z prośbą o przekazanie Ojcu Świętemu Franciszkowi w dogodnym czasie. Tak też się stało 16 kwietnia 2016r. Podczas audiencji generalnej ks. Jacek Kusiak z Watykanu przekazał go Papieżowi w takich okolicznościach jak widać na zdjęciach.

 

 

Fot. ks. Jacek Kusiak (na zdjęciach w jaśniejszej marynarce) podczas przekazania Biblii papieżowi Franciszkowi
Watykan, 16 kwietnia 2016r.


Egzemplarz nr 2 jest częścią zbiorów Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

 

 

Fot. karty Wielkiej Biblii Jubileuszowej

 

Fot. certyfikat autentyczności egz. nr 2 Wielkiej Biblii Jubileuszowej
znajdującej się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

 

 

Fot. Słowa posłania duszpasterskiego skierowane do czytających Biblię przez papieży Jana Pawła II i Franciszka,
zamieszczone w Wielkiej Biblii Jubileuszowej

 

Poprzedni odcinek "wirtualnego spaceru" do obejrzenia: tutaj

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET