Opublikowano: 2021-03-11

Ciekawostki ze zbiorów - cz. 6

Zimno, ponuro za oknem naszego muzeum. Zima wciąż jeszcze nie ustępuje miejsca wiośnie… U Państwa podobnie? A zatem w dzisiejszej prezentacji trochę słońca z gorącej Kuby: moneta o nominale 100 peso z 1997r. z inskrypcją:

 

ENCUENTRO EN EL VATICANO 19 NOV.1996

S.S. JUAN PABLO II Y FIDEL CASTRO

 

co w wolnym tłumaczeniu znaczy:

 

SPOTKANIE W WATYKANIE 19 LISTOPADA 1996

Jego Świątobliwość Jan Paweł II i Fidel Castro

 

Moneta wybita w złocie, z okazji wizyty kubańskiego przywódcy w Watykanie, w nakładzie 250 egz., była praktycznie nieosiągalna dla kolekcjonerów. Zrobiono ją w zasadzie tylko dla tzw. „swoich”, czyli znajomych El Comandante.

 

Pan Wojciech Grabowski, były właściciel części naszej kolekcji, szukał jej wiele miesięcy bez skutku. Dowiedział się, że na dworcu lotniczym w Hawanie, w sklepie bezcłowym są dostępne dla zwykłych śmiertelników. Wykupił najkrótszą wycieczkę 7 dniową na Kubę, aby osiągnąć swój cel. Wspominał, że prawie nic nie pamięta z podróży, bo cały czas zastanawiał się, czy mu ktoś nie wykupi tego rarytasu przed odlotem do Londynu!

Jakaż była radość, gdy ostatni dostępny egzemplarz znalazł się w Jego kolekcji, a teraz jest w naszej. Pewnie trudno uwierzyć, jak wysokie są czasami koszty pozyskania i uzupełniania zbiorów kolekcjonerskich. Nierzadko przewyższają one wartość samego obiektu kolekcjonerskiego, jednak na tym polega pasja.

 

Poprzedni odcinek "wirtualnego spaceru" do obejrzenia: tutaj

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET