Zapoznaj się

42-200 Częstochowa

e-mail: muzeum@jp2muzeum.pl

Wyszukiwarka

Relacja z 47. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - Abp Zygmunt Zimowski

18 stycznia w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 47. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem honorowym był Arcybiskup Zygmunt Zimowski, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania Szacownych Gości przez założyciela i dyrektora muzeum - Pana Krzysztofa Witkowskiego.

- Dzisiaj spotkanie z gościem, na którego czekałem bardzo długo - powiedział witając Arcybiskupa gospodarz.

Arcybiskup Zimowski przywitał się ze wszystkimi uczestnikami spotkania i zainicjował wspólną modlitwę. Podziękował za zaproszenie.

- Mam takie szczęście, że służę trzeciemu papieżowi - powiedział Arcybiskup Zimowski - Ojciec Święty zawsze, gdy mnie spotykał mówił "No co tam u was w Kongregacji i jak kardynał Ratzinger? Dopóki on jest prefektem ja śpię spokojnie, bo mam takiego teologa, który rzeczywiście czuwa nad depozytem wiary" (...). Służyłem drugiemu papieżowi już bezpośrednio, tak jak Janowi Pawłowi II trochę pośrednio (...) i Ojciec Święty Benedykt XVI zamianował mnie po siedmiu latach mojej służby w diecezji radomskiej właśnie Przewodniczącym Papieskiej Rady do spraw Służby Zdrowia i czynię to u boku Papieża Franciszka (...). Mam tytuł książki, którą chcę napisać jeśli mi siły i zdrowie pozwolą "Służyłem trzem papieżom" - dodał na koniec.

Po przedstawieniu życiorysu Gościa muzeum przez Pana Krzysztofa Witkowskiego, Arcybiskup Zygmunt Zimowski przeszedł do przygotowanego przez siebie wystąpienia zatytułowanego "Święty szlifowany cierpieniem".

- My wiemy, że to, co jest szlachetne, zwłaszcza bursztyn, perły (...) one muszą być szlifowane. A nasz Jan Paweł II jako wielki człowiek, wybitny człowiek, tak sprawiła Boża opatrzność, był szlifowany cierpieniem.

Następnie Arcybiskup Zimowski przeszedł do swojej prezentacji, gdzie opowiadał o naukach Jana Pawła II dotyczących zwłaszcza ludzi chorych i cierpiących. Kładł nacisk na słowa Papieża Polaka "Czynić dobro cierpiącemu. Czynić dobro poprzez własne cierpienie". Podkreślił działania Jana Pawła II doprowadzające do utworzenia Papieskiej Komisji Służby Zdrowia oraz podniesienia jej do rangi Papieskiej Rady w trzy lata od jej utworzenia. Abp Zygmunt Zimowski przybliżył również postulaty przemawiające za utworzeniem owej Rady oraz omówił jej działania i misję, którą miała i w dalszym ciągu ma za zadanie spełniać.

Arcybiskup podkreślił, że Jan Paweł II "starał się przypominać, że pojęcie Boga i koncepcji człowieka idzie razem, rośnie lub upada razem. Gdzie nie ma miejsca dla Boga nie ma i nie będzie miejsca dla człowieka. Kiedy odrzuca się Boga, odrzuca i neguje się człowieka i jego godności jako osoby ludzkiej. Zachowanie to otwiera drogę do różnych sposobów manipulacji, upokorzenia i zniszczenia człowieka. Smutne doświadczenia zostały również potwierdzone w życiu papieża, który doświadczył dwóch antyludzkich ideologii i antychrześcijańskch. Nazizm i komunizm, które spowodowały śmierć wielu milionów niewinnych ludzi i stąd wrażliwość na wartość życia naszego Świętego Szlifowanego Cierpieniem - dodał na zakończenie.

Następnie Arcybiskup Zygmunt Zimowski przekazał do muzeum na ręce pana Krzysztofa Witkowskiego kamień z grobu Jana Pawła II, na którym spoczywała Jego trumna aż do otwarcia grobu przed beatyfikacją.

- Jest to prosty kamień, ale na tym kamieniu spoczywała Jego trumna - powiedział abp Zimowski.

Kolejną częścią spotkania były występy "młodych talentów" kierowanych przez Pana Ryszarda Strojca. Jako pierwsza wystąpiła Karolina Bajor, która zaśpiewała kolędę "Nie było miejsca dla Ciebie". Następnie Piotr Woldan zaśpiewał akompaniując sobie na gitarze kolędę "Północ już była...".

Wieczór uświetnił występ grupy muzycznej Mus Trio.

am

Projekt i realizacja: