Zapoznaj się

42-200 Częstochowa

e-mail: muzeum@jp2muzeum.pl

Biblioteka w drodze

Papieska Biblioteka w drodze. Co się kryje pod tą nazwą? Oczywiście książki Karola Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. Są to również publikacje o nim samym a także świadectwa. „Papieska Biblioteka w drodze” – to wspólna inicjatywa Klubu Przyjaciół Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Bernarda Adamowicza oraz dyrektora Muzeum, Krzysztofa Witkowskiego.

Książki znajdują się w siedzibie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przy ul. Jagiellońskiej 67/71 w Częstochowie.

Czytelnikiem może być każdy. Książkę można bezpośrednio wypożyczyć w Muzeum i podać dalej, aby docierała do jak największej grupy czytelników.

- Ideą „Biblioteki…” jest, by każdy, kto książkę bierze, przekazał ją po przeczytaniu komuś ze swojego otoczenia. To może być kolega, koleżanka w pracy, sąsiad, ktoś z rodziny - mówi Bernard Adamowicz, kolekcjoner, przyjaciel Klubu i Muzeum. - Korzystając z takiej biblioteki, przekazujemy jednocześnie informację, że jest takie miejsce jak Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, gdzie można przyjść zobaczyć zbiory, uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych, gdzie można spotkać się i porozmawiać. Ta książka, ma być też „mostem” do spotkania z drugim człowiekiem. Ja wezmę książkę, będę ją czytał, a jak skończę to nie odłożę jej na półkę, tylko wykorzystam i podzielę się z drugim człowiekiem. Chodzi o to, by ze słowami Jana Pawła II, każdy mógł obcować jak najczęściej.

- Biblioteka służy nam, byśmy mogli wzrastać, równocześnie też miejscu, bo ono wzrastało dzięki nam. Przecież jest w całości poświęcone świętemu Papieżowi - mówi dyrektor miejsca Krzysztof Witkowski. - Książek, które dotyczą Jana Pawła II ukazało się całe mnóstwo. Skoro to jest takie bogactwo, to trzeba z tym obcować: czytać, myśleć. Na pewno nie odkładać na półkę. W ten sposób zrodził się pomysł Biblioteki w drodze - podkreśla gospodarz miejsca.

Co najcenniejsze w tym miejscu, to możliwość czerpania z doświadczania Jana Pawła II przez innych. Jego żywa pamięć w ludziach. Różnego rodzaju obrazy, zdjęcia, dokumenty, filmy, do których często wracamy i lubimy wracać, ale przede wszystkim są to zapisane jego słowa i świadectwa o nim. Teraz jeszcze możemy spotykać się z Jego słowem, przez to również z Nim. To wszystko są refleksje nad tym, co On nam przynosił, zostawiał. A wszystko opowiedziane i zapisane m.in w książkach z „Papieskiej Biblioteki w drodze….

Biblioteka w drodze, dlatego, że każdy z nas jest ciągle w drodze i Jan Paweł II może nam w tej drodze towarzyszyć poprzez książkę.

Projekt i realizacja:

Strony internetowe TRUSTNET