Zapoznaj się

42-200 Częstochowa

e-mail: muzeum@jp2muzeum.pl

„Ku przyszłości...” - relacja ze spotkania z O. Jerzym Tomzińskim

18 grudnia, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 46. spotkanie z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Gościem honorowym był o. Jerzy Tomziński, ostatni polski uczestnik Soboru Watykańskiego II, który zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego dając początek tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Był dwukrotnie generałem i przeorem Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

o. Tomziński - fragmenty świadectwa:

o. Tomziński - o Muzeum JP2:

Wypowiedzi podczas spotkania:

>>> galeria zdjęć <<<

Gospodarz miejsca, dyrektor i założyciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Krzysztof Witkowski przywitał i przypomniał życiorys Szacownego Gościa.

Podczas blisko trzygodzinnego spotkania, 97- letniemu zakonnikowi, towarzyszyła kuzynka Agnieszka Jankowska.

– Cieszę się, że są z nami tak wspaniali ludzie: o. Tomziński – legenda Jasnej Góry Wciąż potrzebujemy głosu takich świadków – powiedział Krzysztof Witkowski. Spotkanie z o. Jerzym, to dla nas lekcja patriotyzmu i historii Polski.

O. Jerzy gościł w Muzeum po raz pierwszy 4 lata temu, przy okazji wizyty fotografa papieskiego Arturo Mari, już wówczas zachwycał się zbiorami muzealnymi i rzeźbą Jana Pawła II, wtedy pozostawił w zbiorach muzealnych swoją piuskę, którą podczas obecnego spotkania oficjalnie podpisał.

O. Jerzy jest „legendą” Jasnej Góry i wybitnym Polakiem, dla którego służba Bogu, Ojczyźnie, społeczności zakonnej i wiernym była i jest życiowym powołaniem. Dało się to odczuć również w opowieściach Ojca Generała. Był to wieczór Polski, bardzo patriotyczny, ojciec Jerzy podkreślał w swoich wspomnieniach wielkość dwóch naszych wielkich rodaków, gigantów ducha: świętego Jana Pawła II, i sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

- To wyjątkowy wieczór. Mieliśmy wyjątkową okazję wysłuchać świadectwa człowieka, który pamięta II Rzeczpospolitą, przeżył II wojnę światową, komunizm, doświadczył wolnej Polski i dalej emocjonalnie przeżywa, to co się dzieje dzisiaj w kraju - mówi Anna Dąbrowska. – Mam ten wielki zaszczyt, że moja rodzina związana jest przyjaźnią z Ojcem Generałem Seniorem lat 67. U młodego Paulina, o. Jerzego, byli moi rodzice u spowiedzi przedślubnej. W tym roku minęła 67. rocznica ich sakramentu małżeństwa. Świadectwo Ojca Jerzego, słowa skierowane do nas, to jest wskazówka z przeszłości na dziś i na przyszłość.

- Patrzeć i słuchać człowieka legendę, to jest tak wzruszające i piękne, że brak słów – podkreśliła Barbara Popiołek z Częstochowy. - O. Jerzy, mimo swojego wieku, jest błyskotliwym mówcą, a przy tym wszystkim tryska optymizmem i dobrym humorem, to wyjątkowe świadectwo. Podziwiam Ojca i uważam, że to za dar od Boga, że taki kapłan jest wśród nas.

Podczas cyklicznych spotkań w Muzeum, zaproszeni goście, otrzymują z rąk Krzysztofa Witkowskiego pamiątkowy medal z wizerunkiem świętego Jana Pawła II. Tak było i tym razem. Ojciec Jerzy Tomziński, na zakończenie spotkania, miał możliwość, wraz z najbliższymi, obejrzenia zbiorów muzealnych.

Tradycyjnie już nie zabrakło i tego wieczoru, miłego akcentu muzycznego. Ryszard Strojec, od dwóch lat przyprowadza na estradę muzealną, młode talenty. Tym razem wysłuchaliśmy m.in. utworu z Tryptyku Jana Pawła II, w wykonaniu Sandry Kazik. Na zakończenie spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości", wystąpił Cezary Wieprzowski wraz z zespołem.

Podczas spotkania odbyła się też aukcja na rzecz sfinansowania tablicy pamiątkowej poświęconej wielkiemu polskiemu Niezłomnemu Bohaterowi rtm. Witoldowi Pileckiemu. Ma ona zostać zainstalowana na budynku, w którym w czasie pobytu w Częstochowie, rotmistrz Pilecki krótko mieszkał.

Spotkanie zakończyło się modlitwą Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem o. Jerzego Tomzińskiego, generała seniora.

Nazwa pliku Rozmiar pliku Pobierz
o. Jerzy Tomziński_ Fragmenty świadectwa.mp3 8,16 MB pobierz