Opublikowano: 2022-11-25

Akademia Solidarności IKAR

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, 25 listopada br. odbyło się spotkanie Akademii Solidarności. Tematyką była 42. rocznica protestu  „Solidarności” w klubie Ikar. Spotkanie było okazją, by powrócić do tych wydarzeń z listopada 1980 roku.

 

W części artystycznej wystąpiła młodzież ze szkół ponadpodstawowych, która  zaprezentowała utwory nawiązujące do  wydarzeń listopadowych. O tamtym czasie  przypomniał również film i spektakl „Ikar”.

 

Podczas wydarzenia obecne były Środowiska patriotyczne, w tym osoby ze Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR. Przedstawiciele Kuratorium Oświaty, samorządu. Uczniowie wraz z nauczycielami z częstochowskich szkół.  

 

 

 

 

 

 

Spotkanie prowadziła Dorota Kaczmarek, zastępca przewodniczącego Regionu Częstochowskiego  NSZZ „Solidarność”.


 

Podczas spotkania wręczono również statuetkę "Ikar", przyznawana jest  osobom zasłużonym w propagowaniu patriotyzmu i odkłamywaniu historii. W tym roku otrzymała ją poseł RP,  Lidia Burzyńska.


Statuetka przyznawana jest od 2018 roku przez  Stowarzyszenie Wolność i Niezawisłość, Stowarzyszenie Więzionych i Represjonowanych WIR, NSZZ Solidarność Region Częstochowa oraz Śląskie Kuratorium Oświaty - Delegatura w Częstochowie.

W posiadaniu statuetki "Ikar"  jest również twórca i właściciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Krzysztof Witkowski.

ap/foto:tt /MMJP2

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET