18 kwietnia 2020 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się już 99 spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem spotkania był ks. Ryszard Umański, proboszcz Parafii NMP Częstochowskiej, prezes Towarzystwa Patriotycznego „Kresy", znany ze swojej pracy duszpasterskiej, społecznej i charytatywnej.

Ks. Ryszard wspominał początki swojej działalności na kresach. Opowiadał o zderzeniu z wstrząsającą biedą, mszach odprawianych w ekstremalnych warunkach, ale też o wielkim pragnieniu Słowa Bożego, tamtejszych mieszkańców.

Dalsza część rozmowy skupiła się na obecnej sytuacji w jakiej się znajdujemy. Ks. Ryszard mówił jak bolesne i trudne są te chwile również dla kapłanów a jednocześnie jak budująca jest dla nich wyraźna tęsknota ludzi do Kościoła. Nasz gość podkreślał piękno wzajemnej pomocy i mobilizacji. Zachęcał również, abyśmy zawsze patrzyli z optymizmem na świat i skupiali się na dobru.