Opublikowano: 2019-10-30

92 spotkanie "Z JP2 ku przyszłości" - Stefan Kukowski i zespół NIVEL

18 października 2019 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się 92. spotkanie z cyklu Z Janem Pawłem II ku przyszłości. Tym razem gościem Muzeum był pan Stefan Kukowski tczewski artysta plastyk, pedagog i działacz społeczny, osoba odpowiedzialna za oprawę papieskiej wizyty w Pelplinie w roku 1999 oraz twórca wspaniałej wystawy tronów papieskich, która miała miejsce na zamku w Gniewie w roku 2000.

Spotkanie przepełnione było jedynymi i niepowtarzalnymi wspomnieniami ze spotkań ze świętym Janem Pawłem II. . Pan Stefan Kukowski opowiadał o projektach plastycznych, które wykonał, a które dotyczyły praktycznie wszystkich wizualnych elementów wizyty papieża w Pelplinie – trasy przejazdu, witaczy przy drogach, rozpracowania sektorów, przygotowania centrum prasowego dla mediów z całego świata. Szczególnie ważnym zadaniem i zaszczytem było przygotowanie pałacu biskupiego na wizytę Ojca Św. Miejsce dla papieża umieszczone zostało centralnie.. Po prawej stronie Jana Pawła II siedział Stanisław Dziwisz, który Mu usługiwał. Naprzeciwko z kolei bp Szlaga. Kwiaty stały na stole tak, aby umożliwiać kontakt wzrokowy wszystkich znamienitych gości. Pan Stefan podkreślał jak ważny był każdy szczegół. Z pasją opowiadał tez o wystawie tronów papieskich, która miała miejsce rok po pamiętnej pielgrzymce z 1999, a która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzajacych. Wspominał zarówno wybór miejsca, którym była kaplica krzyżackiego zamku w Gniewie, jak i logistyczne problemy z transportem tronów, które w wielu miejscowościach juz wówczas traktowane były jako relikwie. Bardzo ciekawa była sama koncepcja wystawy, gdyż prezentacja tronów uzupełniona została wystawą dużego formatu zdjęć z samej pielgrzymki. Pan Kukowski podkreślał tez wysoką jakość artystyczną tronów prezentowanych na wystawie. Spotkanie uzupełnione było refleksją na temat kondycji sztuki współczesnej.

Pan Stefan Kukowski pełni funkcję Przeora Przeoratu Pomorskiego Orderu Świętego Stanisława, od 2015 roku pełni też funkcję Wielkiego Kanclerza. W imieniu Kapituły Medalu 250-lecia powołania do życia Orderu Świętego Stanisława przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pan Stefan Kukowski taki właśnie medal wręczył panu Krzysztofowi Witkowskiemu, dyrektorowi Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie za wieloletnią działalność charytatywną i społeczną, wielką pasję i niespożytą energię w tworzeniu i prowadzeniu Muzeum - daru dla Ojca Świętego. Gość spotkania otrzymał natomiast pamiątkowy medal Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

W części artystycznej wystąpił świetny zespół NIVEL czyli grupa przyjaciół, która postanowiła kiedyś (rok 2010), że założy zespół muzyczny inny niż wszystkie. Okres wspólnego tworzenia muzyki trwa już blisko 10 lat, i z powodzeniem owocuje coraz częstszymi koncertami. Ich muzyka cechuje się własną interpretacją tradycyjnych pieśni różnych krajów. Grając przez wiele lat muzykę z różnych stron świata, chętnie sięgają do ludowej muzyki z Argentyny, Francji, Macedonii, Brazylii, a ostatnio także regionów bałkańskich i skandynawskich. W dużym stopniu czerpią inspiracje z dorobku wielkich kompozytorów i wirtuozów światowej sławy, takich jak Astor Piazzolla, Richard Galliano, Chick Corea, Pat Metheny czy Miles Davis.

Zarówno spotkanie, jak i koncert zakończony tradycyjnie odśpiewaniem apelu jasnogórskiego były dla zebranych wielkim przeżyciem duchowym i artystyczny.