Opublikowano: 2019-03-14

84. spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" 18.03.2019 r.

18 marca 2019 r. o godz. 18.00 w Muzeum Monet i Medali JPII odbędzie się 84. spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem specjalnym spotkania będzie Zdzisław Sowiński, reżyser filmowy, operator i scenarzysta. W części artystycznej wystąpi Nata Vakshynska. Serdecznie zapraszamy!

Zdzisław Sowiński (ur. 1947 r., Izbiska, powiat kłobucki) to reżyser filmowy, operator i artysta fotografik. Pierwsze jego realizacje filmowe powstały już w liceum. Następnie studiował na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Dyplom uzyskał w 1974 r. Po studiach pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie dokumentował działania plastyczne. Był także nauczycielem na PWSFTviT.

Wykonał pierwsze w Polsce zdjęcia do filmu przetwarzane za pomocą komputera ("Seksmisja", reż J.  Machulskiego, 1983). Pracował jako operator przy filmach " Przyjaciel wesołego diabła" Łukaszewicza i "Wiosenny spacer" Ryszarda Rydzewskiego.

Kontakt z dziełami muzealnymi zaowocował cyklem prac fotograficznych pt. "Życiorys", poświęconych Władysławowi Strzemińskiemu. Prace te zdobyły uznanie środowiska artystycznego. Od 1978 r. Sowiński jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2000 r. otrzymał tytuł Artysty XX Wieku Częstochowy.

Zdzisław Sowiński jest znany przede wszystkim z realizacji filmów dokumentalnych poświęconych Jasnej Górze. W stanie wojennym, z inicjatywy paulina, dra Jana Golonki, współorganizował plener malarski na Jasnej Górze. Tak rozpoczęła się jego dokumentacja fotograficzno-filmowa Klasztoru Jasnogórskiego oraz pielgrzymów. Jest autorem następujących filmów: "Tajemnice jasnogórskiego wizerunku", "Ojciec Augustyn Kordecki", "Jasnogórska Victoria", "Prawdziwie spadła z nieba", "Jasnogórskie Te Deum Laudamus 966- 2016".

W 1989 r. artysta otrzymał stypendium Fundacji Jana Pawła II w Rzymie. W tym samym roku Sowiński przemierzył całą Brazylię, aby udokumentować działalność misyjną księży Pallotynów. Owocem poza dokumentacją filmową jest obszerna wystawa fotograficzna.

Sowiński przyjaźnił się z wybitnym kompozytorem Wojciechem Kilarem, co zaowocowało filmem dokumentalnym "Wojciech Kilar. Credo", powstałym w 2012 r.

Przez ponad 20 lat Zdzisław Sowiński był szefem Redakcji Częstochowskiej Telewizji Polskiej. Chętnie realizuje filmy związane z Jasną Górą, aby pokazać piękno i znaczenie tego jakże ważnego dla Polaków miejsca.

Nata Vakshynska to ukraińska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek i poetka, multiinstrumentalistka. Gra na instrumentach etnicznych. Inspiruje się muzyką klezmerską i ludową.