Opublikowano: 2018-09-21

79. Spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - relacja

18 września 2018 roku o godz. 18.00 miało miejsce 79. spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Tym razem obchodziliśmy niezwykły jubileusz - 50-lecia pracy twórczej prof. Jerzego Filipa Sztuki, który otworzył wystawę "Pamięć zapisana w brązie". To medale, rzeźby i reliefy z lat 1968 - 2018, dzieła pokazujące upływ czasu i przede wszystkim człowieka w tym czasie umiejscowionego. Widać to choćby w takich pracach jak "Droga", "Wspomnienie I" i "Wspomnienie II".

 

Spotkanie rozpoczęło się bardzo uroczyście, jak przystało na tak znaczący jubileusz. Profesor odebrał życzenia przesłane przez rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego, dr hab. prof. Annę Wypych-Gawrońską, która podkreśliła zasługi Profesora dla rozwoju Instytutu Sztuki Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Życzenia złożyli także pracownicy Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, z Dyrektor Anną Paleczek-Szumlas na czele, które odczytał Rafał Cierpiał. "Dziękuję za podejmowanie przez Pana Profesora wielkich tematów duchowych, inspirowanych motywami biblijnymi. Dla mnie jest Pan twórcą cichym i skromnym, unikającym rozgłosu medialnego, ale szczęśliwie dostrzeganym przez organizatorów wystaw i jurorów prestiżowych konkursów" - to słowa Pani Dyrektor. Doktor Ryszard Piasecki, gość specjalny poprzedniego spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości", odczytał dla Profesora wiersz.

 

"Pamięć zapisana w brązie" - skąd tytuł wystawy? Jak powiedział prof. Jerzy Filip Sztuka, kiedy po raz pierwszy zobaczył zbiory Muzeum Monet i Medali JPII, pomyślał: "To jest dom pamięci zapisany w brązie. Dom pamięci Jana Pawła II, gdzie energia wielu artystów znalazła swoje miejsce".

 

Wystawę rozpoczynają prace graficzno-rysunkowe, opowiadające o przeszłości i przodkach J. F. Sztuki. Już przed wejściem możemy zobaczyć rzeźby "On", "Ona", przedstawiające mężczyznę i kobietę jako początek każdej rodziny i "Dźwięk wiosny", pracę zawierającą dzwon, który jest leitmotivem twórczości Profesora. Kiedy otwieramy drzwi, wita nas św. Franciszek, który podczas otwarcia wystawy trzymał w dłoniach z brązu czekoladki. Ważną częścią wystawy są także liczne medale, które przedstawiają m. in. Jana Pawła II, Halinę Poświatowską i Chopina.

 

Wernisaż uświetnił występ członków rodziny Profesora Sztuki. Zagrali: Doman Kučera - gitalele i fortepian, Marta Sztuka - skrzypce, Małgorzata Sztuka - wiolonczela, Maria Sztuka - erhu oraz Jacek Sztuka - harmonijka ustna. Najbardziej niezwykłym spośród tych instrumentów jest erhu (二胡). Ten starożytny chiński instrument, posiadający zaledwie dwie struny, wydaje dźwięki, które zdaniem Chińczyków przypominają ludzki głos.

 

Wydarzenie zamknął pokaz zdjęć z okresu narzeczeństwa i ślubu Profesora oraz zdjęć rodzinnych rodziny Sztuka.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET